Szacunek w akcji - filozofia RIE w tekstach Magdy Gerber i Janet Lansbury

Weronika Majek

Abstract

Autor przedstawia główne pojęcia, które są podstawą teorii wychowania dzieci najmłodszych (0-3 lata) znanej jako Resources For Infant Educarers (RIE). Wychodząc od terminu educare, przez pogłębione definicje szacunku, aż po osadzenie ich w historii pedagogiki z jednej i w kontekście metafizyki miłości z drugiej strony, przedstawia genezę pomysłów Magdy Gerber oraz różne ich ujęcia prezentowane przez Janet Lansbury i innych pedagogów pracujących w tym nurcie. Prezentowane jest zarówno teoretyczne rozumienie szacunku jako podstawy relacji opiekuna i podopiecznego, jak i praktyczne konsekwencje takiego podejścia. Przywołane są zagadnienia polemiczne, spojrzenie krytyczne, jak i badania, które falsyfikują zasady podstawowe dla filozofii RIE. Praca pozwala zapoznać się z nurtem educare oraz podejmuje próbę szerokiej analizy pojęciowej. Przywołane i cytowane są teksty zarówno M. Gerber i A. Johnson („Your Self-Confident Baby”), jak i popularyzatorskie wpisy na portalach internetowych (J.Lansbury), publikacje konferencyjne (H. May) czy publikacje naukowe (T.J. Swim).
Author Weronika Majek (FSS / IPSJ)
Weronika Majek,,
- Institute of Philosophy, Sociology and Journalism
Pages116-126
Publication size in sheets0.5
Book Pilarz Łukasz B., Maciąg Kamil (eds.): Współczesne problemy filozofii człowieka: wybrane zagadnienia, 2018, Wydawnictwo Naukowe "Tygiel", ISBN 978-83-65932-24-2, 177 p.
Keywords in Polisheducare, wychowanie, szacunek, RIE, Gerber
Keywords in EnglishRIE philosophy, respectful infant care, educare, philosophy of education, self-respect
URL http://www.bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/255/Wsp%C3%B3%C5%82czesne%20problemy%20filozofii%20cz%C5%82owieka%20%E2%80%93%20wybrane%20zagadnienia.pdf
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 28-01-2020, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?