Revival lat 90. w serialu telewizyjnym. Między sentymentem, resuscytacją a esencją

Małgorzata Major

Abstract

Telewizyjna reanimacja Miasteczka Twin Peaks i Z Archiwum X rozpoczęła lawinę decyzji włodarzy telewizyjnych o powrotach popularnych seriali lat 80. i 90. Tendencja telewizyjnych powrotów do przeszłości wzbudza kilka zasadniczych pytań, nie tylko na temat współczesnego krajobrazu audiowizualnego, ale i potrzeb odbiorców. Ostatnie 15 lat telewizja (głównie amerykańska) spędziła na przekształcaniu zarówno modelu odbiorczego i kanałów komunikacji z widzem, jak i na przewietrzaniu listy tematów, które mogą stanowić podwaliny dla scenariuszy kolejnych seriali. Na skutek tych działań (na płaszczyźnie technologicznej, jak i pracy kreatywnej showrunnerów)otrzymaliśmy mnogość produkcji odcinających się od swoich poprzedników, ze szczególnym uwzględnieniem odejścia od poetyki telewizyjnej lat 90., uznawanej za zdominowaną przez kryminalne seriale proceduralne, dramaty medyczne, opery mydlane i seriale zbudowane wokół postaci superbohatera. Skąd więc pragnienie producentów i widzów, aby powrócić do seriali nadgryzionych zębem czasu?
Author Małgorzata Major (FL)
Małgorzata Major ,,
- Faculty of Languages
Pages112-125
Publication size in sheets0.80
Book Cichmińska Monika, Naruszewicz-Duchlińska Alina, Przytuła Piotr (eds.): Seriale w kontekście kulturowym: język, odbiór, interpretacja , 2017, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ISBN 978-83-942720-7-4, 184 p.
Keywords in Polishrevival, remake, retro, Netflix, serial kultowy, lata 90.
Languagepl polski
Score (nominal)20
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 20.0, 19-02-2020, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
busy
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?