Analiza porównawcza struktury zalążka u Sedum hispanicum L. i Sedum acre L.

Krzysztof Jagiełło , Katarzyna Serbakowska , Marcin Polonis , Małgorzata Kozieradzka-Kiszkurno

Abstract

Zalążki Sedum hispanicum i S. acre ze względu na budowę klasyfikuje się jako anatropowe. Rozwój zarodka przebiega według typu Caryophyllad - po podziale zygoty powstają dwie komórki, komórka bazalna, która nie ulega podziałom oraz komórka apikalna, z której powstaje cały zarodek właściwy i chalazalne komórki suspensora.Przez cały okres rozwoju zalążka odżywianie zarodka przechodzi od stadium pobierania substancji odżywczych za pomocą suspensora do bezpośredniego poboru z bielma. Suspensor u Sedum hispanicum i S. acre składa się z komórki bazalnej i trzech komórek chalazalnych suspensora. Substancje odżywcze potrzebne dla rozwoju zarodka mogą być również pobierane przez haustoria – chalazalne i mikropylarne. Rozrastają się one przez tkanki zalążka czyli ośrodek i integument, ale również i chalazę, oraz sznureczek. Wewnątrz haustoriów oraz komórki bazalnej suspensora, w pobliżu ścian transferowych, występują bardzo liczne mitochondria, co wskazuje na uczestnictwo haustorium w aktywnym transporcie substancji.Głównymi materiałami magazynowanymi w liścieniach lub bielmie nasion są: skrobia, białka i lipidy. Obserwacje mikroskopowe wskazują, że materiałem zapasowym magazynowanym w komórkach zarodka Sedum hispanicum są białka znajdujące się w wakuolach, a komórki S. acre zawierają lipidy, jako rezerwy odżywcze oraz skrobię w licznych ziarnach skrobiowych. Różnice w składzie materiału zapasowego tych roślin mogą wskazywać na przystosowanie do środowiska życia.
Author Krzysztof Jagiełło (FOG / IO / DMBE)
Krzysztof Jagiełło,,
- Department of Marine Biology and Ecology
, Katarzyna Serbakowska
Katarzyna Serbakowska,,
-
, Marcin Polonis (FOG / IO / DMBE)
Marcin Polonis,,
- Department of Marine Biology and Ecology
, Małgorzata Kozieradzka-Kiszkurno (FB / DPCE)
Małgorzata Kozieradzka-Kiszkurno,,
- Department of Plant Cytology and Embryology
Other language title versionsComparative analysis of the seed structure of Sedum hispanicum L. and Sedum acre L.
Pages40-47
Publication size in sheets0.5
Book Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (eds.): Nauki przyrodnicze, vol. 3, 2017, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-65917-09-6, [978-83-65917-10-2, 978-83-65677-19-8], 152 p.
Keywords in Polishgruboszowate, embriogeneza, haustorium, suspensor
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 06-02-2020, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?