(Nie)widzialność Polek w Niemczech. Przykład Berlina i Hamburga

Dominika Studzińska , Magdalena Szmytkowska

Abstract

Polska diaspora w Niemczech jest nazywana niewidzialną mniejszością, co wynika z szeregu uwarunkowań natury społeczno-kulturowej i politycznej. Niewidzialność, która w opinii badaczy migracji charakteryzuje polskich migrantów i przedstawicieli polskiej diaspory zamieszkujących w Berlinie, Hamburgu i innych miastach niemieckich, ewoluuje, zmieniając z biegiem czasu swój charakter. Przykłady z Berlina i Hamburga udowadniają transformację zachowań społecznych polskich migrantów w Niemczech w kontekście (nie)widzialności. Przeprowadzone przez autorki badania terenowe potwierdzają, że wzrost aktywności w wymiarze społecznym jest szczególnie zauważalny wśród Polek, dlatego to im zostanie poświęcona niniejsza prezentacja. Kobiety przedstawiane są jako zmotywowane do osiągnięcia celu jednostki, charakteryzujące się niezwykłą skutecznością w osiąganiu celu. Autorki na podstawie wywiadów pogłębionych przeprowadzonych z przedstawicielami organizacji imigranckich, mediów oraz środowiska akademickiego, podejmą próbę przedstawienia aktywności migrantek z Polski w przestrzeni publicznej Berlina i Hamburga. Tłem do badań jakościowych będzie analiza dostępnych informacji statystycznych, pozyskanych z Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Zaprezentowane wyniki są efektem zrealizowanego w 2019 roku grantu badawczego zatytułowanego. „Obszary aktywności społecznej polskich migrantów w Niemczech. Studium porównawcze Berlina i Hamburga” sfinansowanego ze środków Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki (nr 2018-17).
Publication typeOriginal work published as abstract
Author Dominika Studzińska (FOG/IG/DS-EG)
Dominika Studzińska,,
- Depertment of Socio-Economic Geography
, Magdalena Szmytkowska (FOG/IG/DS-EG)
Magdalena Szmytkowska,,
- Depertment of Socio-Economic Geography
Pages31-31
Publication size in sheets0.30
Book Danielewska Alicja, Jędrzejewska Joanna (eds.): III Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Ekonomiczne, kulturowe i społeczne wymiary migracji": abstrakty, 2020, Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL, ISBN 978-83-66261-41-9, 42 p.
Languagepl polski
Not used for evaluationyes
Score (nominal)0
Score sourceconferenceList
Citation count*
Cite
busy
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?