Wpływ stresu na zachowania socjalne

Aleksandra Żabczyńska , Jan Ruciński , Edyta Jurkowlaniec

Abstract

Stres często wpływa na nasze życie społeczne. Ludzie, doświadczając silnego lub przewlekłego stresu, wycofują się z interakcji społecznych, stają się drażliwi i wrogo nastawieni. Trudne lub przykre doświadczenia na wczesnym etapie życia wpływają na rozwój predyspozycji do zachowań aspołecznych, w tym społecznego zdystansowania i przemocy. Należy jednak podkreślić, że behawioralne efekty stresu doświadczanego w dzieciństwie zależą również od czasu ekspozycji na stresory i czynników genetycznych. Badania z udziałem zwierząt i ludzi pozwoliły na określenie niektórych strukturalnych, funkcjonalnych i molekularnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), które leżą u podstaw wpływu stresu na zachowania socjalne. Do ekspresji zaburzeń behawioru socjalnego istotnie przyczyniają się nieprawidłowości w funkcjonowaniu osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (PPN). Chociaż wciąż pozostaje wiele luk w naszej wiedzy, zgromadzone do tej pory dowody ujawniły, że stres ma bezpośredni i długofalowy wpływ na funkcjonowanie mózgowia oraz na zachowania społeczne.
Autor Aleksandra Żabczyńska (WB)
Aleksandra Żabczyńska
- Wydział Biologii
, Jan Ruciński (WB / KFZiC)
Jan Ruciński
- Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka
, Edyta Jurkowlaniec (WB / KFZiC)
Edyta Jurkowlaniec
- Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka
Inne wersje tytułuThe influence of stress on social behaviour
Paginacja133-140
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.82
Książka Nyćkowiak Jędrzej , Leśny Jacek (red.): Nauki przyrodnicze, cz. 11, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce , 2018, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-66139-42-8, [978-83-66139-41-1, 978-83-65917-70-6], 142 s.
Słowa kluczowe w języku polskimbehawior, agresja, oksytocyna, oś stresowa
Językpl polski
Punktacja (całkowita)5
Żródło punktacjipublisherList
PunktacjaPunktacja MNiSW = 5.0, 17-11-2019, MonographChapterAuthor
Liczba cytowań*
Cytuj
Udostępnij Udostępnij

Pobierz odnośnik do tego rekordu


* Podana liczba cytowań wynika z analizy informacji dostępnych w Internecie i jest zbliżona do wartości obliczanej przy pomocy systemu Publish or Perish.
Powrót
Potwierdzenie
Czy jesteś pewien?