Wpływ stresu na zachowania socjalne

Aleksandra Żabczyńska , Jan Ruciński , Edyta Jurkowlaniec

Abstract

Stres często wpływa na nasze życie społeczne. Ludzie, doświadczając silnego lub przewlekłego stresu, wycofują się z interakcji społecznych, stają się drażliwi i wrogo nastawieni. Trudne lub przykre doświadczenia na wczesnym etapie życia wpływają na rozwój predyspozycji do zachowań aspołecznych, w tym społecznego zdystansowania i przemocy. Należy jednak podkreślić, że behawioralne efekty stresu doświadczanego w dzieciństwie zależą również od czasu ekspozycji na stresory i czynników genetycznych. Badania z udziałem zwierząt i ludzi pozwoliły na określenie niektórych strukturalnych, funkcjonalnych i molekularnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), które leżą u podstaw wpływu stresu na zachowania socjalne. Do ekspresji zaburzeń behawioru socjalnego istotnie przyczyniają się nieprawidłowości w funkcjonowaniu osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (PPN). Chociaż wciąż pozostaje wiele luk w naszej wiedzy, zgromadzone do tej pory dowody ujawniły, że stres ma bezpośredni i długofalowy wpływ na funkcjonowanie mózgowia oraz na zachowania społeczne.
Author Aleksandra Żabczyńska (FB)
Aleksandra Żabczyńska,,
- Faculty of Biology
, Jan Ruciński (FB / DAHP)
Jan Ruciński,,
- Department of Animal and Human Physiology
, Edyta Jurkowlaniec (FB / DAHP)
Edyta Jurkowlaniec,,
- Department of Animal and Human Physiology
Other language title versionsThe influence of stress on social behaviour
Pages133-140
Publication size in sheets0.82
Book Nyćkowiak Jędrzej , Leśny Jacek (eds.): Nauki przyrodnicze, cz. 11, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce , 2018, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-66139-42-8, [978-83-66139-41-1, 978-83-65917-70-6], 142 p.
Keywords in Polishbehawior, agresja, oksytocyna, oś stresowa
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 28-01-2020, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?