Identyfikacja przynależności taksonomicznej ukwiałów z wykorzystaniem narzędzi molekularnych

Marcin Polonis , Krzysztof Jagiełło , Konrad Ocalewicz

Abstract

Gromada koralowców dzieli się na dwie podgromady, koralowców ośmiopromienistych (Octocorallia, ) oraz koralowców sześciopromienistych (Hexacorallia), do której należą również Ukwiały (Actiniaria). O przynależności do podgromady decyduje liczba przegród w jamie chłonąco-trawiącej tych organizmów. Actiniaria są zwierzętami o polipie samotnym, prowadzącymi głównie osiadły tryb życia. Nieliczne z nich są zdolne do aktywnego przemieszczania się. Obecnie znanych jest około 1100 gatunków ukwiałów choć szacuje się, że może ich być nawet 1500. Podział taksonomiczny w przypadku ukwiałów nierzadko stanowi ogromne wyzwanie. W oznaczeniach gatunkowych zwraca się uwagę na takie cechy budowy jak między innymi rodzaj występujących parzydełek czy też sposób w jaki jama wewnętrzna została podzielona przez mezenteria. W celu usprawnienia i polepszenia dokładności w taksonomii ukwiałów wprowadza się techniki molekularne takie jak DNA Barcoding, PCR – RFLP czy też PCR – AFLP. Dzięki zastosowaniu genetyki w badaniach staje się możliwe rozwiązanie w przyszłości wielu problemów związanych z filogenezą oraz biogeografią tej grupy organizmów.
Author Marcin Polonis (FOG / IO / DMBE)
Marcin Polonis,,
- Department of Marine Biology and Ecology
, Krzysztof Jagiełło (FOG / IO / DMBE)
Krzysztof Jagiełło,,
- Department of Marine Biology and Ecology
, Konrad Ocalewicz (FOG / IO / DMBE)
Konrad Ocalewicz,,
- Department of Marine Biology and Ecology
Other language title versionsTaxonomic identification of Actiniaria using molecular methods
Pages92-97
Publication size in sheets0.3
Book Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (eds.): Nauki przyrodnicze, cz. 6, 2017, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-65917-15-7, [978-83-65917-16-4, 978-83-65677-19-8], 136 p.
Keywords in PolishActiniaria, Ukwiały, Barcoding DNA, PCR, geny jądrowe
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 28-01-2020, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?